Учените от Университета в Кеймбридж преди известно време стигнаха до извода, че малките отклонения в орбитата на Нептун подсказват нещо изненадващо.
Какво ни казват учените?
В тази орбита са открити малки ледени тела. Изследователите публикуват своите изводи в arXiv и в статия в „Astronomical Journal“.
Транснептунови обекти (TНO) се наричат небесни тела, които се въртят около Слънцето, но са разположени извън орбитата на Нептун.
Астрономите са открили, че някои ТНО, по характеристиките на своите орбити, се открояват сред други подобни обекти.
Със съществуването на такива аномални групи се обяснява влиянието на гравитацията на някой голям, все още не открит обект.
Планета Х: аругментите „За“
Това е аргумент в полза на съществуването на девета планета в Слънчевата система (Планета Х) от класа „Супер Земя“, отдалечена на приблизително 200 астрономически единици от Слънцето.
Суперземната орбита трябва да бъде много удължена и отклонена от равнината на земната орбита при достатъчно голям ъгъл.
Изследователите показаха, че наблюдаваната клъстеризация може лесно да се обясни с наличието на тесен диск (пръстен) от транснептунови обекти, чиято обща маса е сравнима с масата на хипотетична суперземя или десет земни маси.
Една от интересните особености на такъв пръстен е относително високия ексцентриситет, т.е. по форма, той силно се отклонява от окръжността.
По мнението на астрономите такава конфигурация може да бъде стабилна благодарение на гравитацията на самия диск.
Моделите създадени от учените
Учените моделираха динамиката на диска, за да определят възможното му въздействие върху орбитите на известните ТНО с оглед въздействието на гравитационното поле върху външните планети.
Оказало се, че резултатите от теоретичните изчисления съответстват на наблюдаваното.
Нещо повече, клъстеризацията на орбитите, в условията на гравитационното въздействие от страна на диска, била устойчива в течение на продължителен период от време.
Говорят експертите
Девета планета, според заключенията на някои специалисти, не би могла достатъчно дълго да обезпечава стабилността на аномалните клъстери.
Съгласно съвременните оценки, общата маса на ледените тела отвъд орбитата на Нептун е равна на една десета от масата на Земята, което не е достатъчно, за да се формира диск.
Впрочем, учените пишат, че резултатите от моделирането на протопланетните дискове показват, че в хода на еволюцията на Слънчевата система на разстояние от сто астрономически единици може да се извършва натрупване на материя, чиято обща маса може да достигне стотици земни маси.
M. Kornmesser / ESO