Никога преди астрономите не са виждали галактиките да се подреждат така във Вселената. И все още е напълно неясно какво може да ги накара да се подредят по този начин.
Според съвременните представи на астрономите непрекъснато разширяващата се Вселена днес се простира в радиус от 46 милиарда светлинни години.
София – хотел “Хемус”, зала “Преслав”
12 октомври 2024 г.
Как да управляваме успеха с НЛП похвати
Курс на Стойчо Керев
По-точно тази част от Вселената, която можем да наблюдаваме, има приблизително същите размери. И в това пространство, според учените, има стотици милиарди, ако не и трилиони галактики.
Хаос или ред?
Те не са разпръснати хаотично, а са групирани от собствената си взаимна гравитация в клъстери, свръхкупове и в крайна сметка в нишки на невъобразима „мрежа“, на кръстопътя на която има плътни галактически „възли“.
В космоса се наблюдава голямо разнообразие от галактически купове от всякакъв вид. Ето, например, клъстерът Дева.
Тези галактики са, може да се каже, наши „роднини“ или, във всеки случай, „съседи“. Млечният път и цялата група от галактики заедно с тях са включени в един и същ суперклъстер на Дева.
Като цяло е съвсем ясно, че галактиките изглеждат събрани заедно, но получените колекции изглеждат доста безформени.
Какво наблюдават астрономите?
И когато астрономите изследват Вселената, както те казват, в максималния мащаб, те не очакват да видят никъде очевидни геометрични характеристики.
Без равностранни триъгълници, без квадрати, без октаедри и без кръгове.
Затова преди няколко години един млад астроном от Великобритания, Алексия Лопес, заедно с няколко колеги изненадаха цялата световна научна общност с неочакваното си наблюдение.
Те виждат дъга в съзвездието Воловар, образувана от голям брой галактики
Всички тези галактики са на еднакво разстояние от нас – 9,2 милиарда светлинни години. А структурата, образувана от тях, има някакви напълно безпрецедентни размери…Повече от три милиарда светлинни години.
Факт е, че учените дори теоретично не смятат за възможно съществуването на такива структури, по-големи от 1,2 милиарда светлинни години.
И най-интересното е, че това очевидно е дъга, тоест, ако мислено продължите да „начертавате“ тази крива линия, ще получите гигантски кръг.
Удивителната геометрия
И така, сега тази история получи още по-удивително продължение: открит е почти идеално равен пръстен от галактики.
Нещо повече, той не само беше открит на точно същото разстояние като „дъгата“, но също така беше разположен в същата посока.
А именно, всъщност недалеч от добре познатата Голяма мечка. И заедно с „дъгата“ получаваме тази картина.
Диаметърът на пръстена е 1,3 милиарда светлинни години, а обиколката е четири милиарда.
Астрономите обръщат внимание на факта, че ако се вгледате внимателно, това дори не е съвсем пръстен.
Това е по-скоро спирала, тоест получената линия се извива малко. И учените все още не знаят на какво да отдадат всичко това.