Съзнание

Най-ярката скитаща черна дупка

Повечето черни дупки, независимо дали са супермасивни или с междинна маса, са открити в центъра на галактиките. Но има и скитащи черни дупки. Една от тях е XJ1417+52. През последните 15 години астрономи използваха две космически рентгенови обсерватории – „ХММ-Нютон“ на Европейската космическа агенция и „Чандра“ на НАСА, за да я заснемат.

Снимките потвърдиха, че загадъчният източник на рентгенови лъчи, намиращ се в район между съзвездията Голяма мечка и Воловар, е най-ярката скитаща черна дупка. XJ1417+52 е 10 пъти по-ярка от предишния рекордьор. Астрономи я определиха като свръхярък източник на рентгенови лъчи.

Русе, Доходно здание - зала "Европа"
16 октомври 2024 от 19:00 ч.

ПРОБУЖДАНЕТО:
Можем ли да излъжем матрицата?

Филм на Стойчо Керев

Купете билети

Рентгеновите емисии от нея обаче не са толкова ярки, колкото би трябвало да бъдат. Те са достигнали своя пик между 2000 и 2002 година.

---

Черните дупки излъчват рентгенови лъчи, докато увеличават размерите си и поглъщат заобикалящия ги газ и прах. Смята се, че XJ1417+52 е станала особено ярка в ранни етапи от живота си, когато звезда минала прекалено близо, била привлечена в акреционния й диск и разкъсана.

Учените са на мнение, че скитащите черни дупки са формирани в резултат на сливане на галактики. Когато се слеят две галактики, резултатът поне в краткосрочен план е променена и в редица случаи асиметрична галактична структура с една или няколко черни дупки. XJ1417+52 е открита в покрайнините на галактиката GJ1417+52, но учените предполагат, че черната дупка някога е принадлежала на по-малка галактика. След като се блъснала в GJ1417+52, по-малката галактика се лишила от звезди, но черната дупка останала непокътната.

Източник: БТА