Проучване проведено от екип учени и публикувано в Nature Communications разкрива възможни причини за упадъка на древния Маяпан, който е бил културната и политическата столица на народа на маите.
Изследователите заключават, че дългата суша, която засяга региона между 1400 и 1450 г. сл. н. е., може да е послужила като катализатор за верига от негативни събития, довели до граждански вълнения и в крайна сметка до политическия колапс на големия град.
София – хотел “Хемус”, зала “Преслав”
12 октомври 2024 г.
Как да управляваме успеха с НЛП похвати
Курс на Стойчо Керев
Какво говорят данните
Експертите посочват, че изменението на климата, включително намалените валежи, е повлияло негативно на земеделските практики и търговските пътища, оказвайки натиск върху населението на Маяпан.
В резултат на това хората или умират, или са принудени да напуснат града и се заселят в по-малки и по-безопасни селища.
Едно от ключовите заключения на проучването е, че продължителната суша е увеличила напрежението между съперничещи фракции, което от своя страна е довело до увеличаване на конфликтите и безредиците.
История на цивилизацията
Анализът на човешки останки потвърди наличието на признаци на травматични наранявания, което показва нарастване на конфликтната ситуация в самия народ.
Епилог
Въпреки всички трудности обаче Маяпан успя да оцелее и да оцелее до момента на контакт с Европа в началото на 16 век сл. Хр.
Проучването установява също, че намалените валежи са свързани с увеличаване на конфликтите, а увеличените валежи са свързани с увеличаване на населението.
Това показва, че промените в околната среда могат да окажат значително влияние върху развитието на цивилизацията.
Nature Communications