След пет дни ще плащаме с евро. Не като исторически жест, а като почти незабележима смяна на ритъма, с който протягаме ръка към портфейла си.
Промяната няма да дойде с фанфари и речи. Тя ще се случи в делника, в онзи миг пред касата, когато очите търсят познатото число, а го няма.
Левът беше валута и разказ
Разказ за инфлации и стабилизации, за преходи, за усилието да запазиш стойност в свят, който често я размиваше. И с него минахме през бури и урагани…
С левове сме плащали хляб и надежди. Със същите банкноти сме купували време, търпение и понякога илюзии…но винаги сме били горди с лъвове в джоба си.
Еврото идва като език без диалект
То не носи локална памет, но носи система, в която числата са подредени, а сравнението е неизбежно.
От този момент нататък цените няма просто да се усещат. Те ще се виждат, ще се сравняват и ще тежат по нов начин.
Животът няма магически да поевтинее
Но ще стане по-ясно кога поскъпва и защо. Това е момент, в който икономиката влиза по-дълбоко в психологията…и контролът.
Всяка покупка ще бъде и малък тест за адаптация, за доверие и за зрялост. Страховете са естествено продължение на дълги години любов към спестявания трупани с мъка.
Всяка смяна на символ изважда на повърхността усещането за загуба на контрол, дори когато реалността не го потвърждава.
Добро или лошо?
Истинският въпрос не е дали еврото е добро или лошо. Въпросът е какво правим ние, когато правилата стават по-стегнати, а коланите ще се затягат яко.
Ето защо промяната не е парична, а културна. Тя изисква нова дисциплина към разходите, ново отношение към труда и по-малко търпимост към хаоса.
След пет дни няма да станем други хора
Но ще живеем в среда, която по-малко прощава неяснотата и повече настоява за дисциплина. Въпросът е кой я наложи и ни подчини?
У нас това ще е особено изпитание. Ние сме общество, свикнало да оцелява между системи, а не вътре в тях. Справка: „Гераците“ на Елин Пелин.
Еврото няма да ни направи по-богати
И истинската сметка ще бъде не в банкнотите, а в това дали сме готови да живеем с по-малко илюзии. Защото си отива от родителите ни, от нас, от децата…
Защото черпехме първата си любов в сладкарници и плащахме с левове, защото ходехме на мач, кино и ресторант с левове…защото платихме живота си дотук с левове…
Левът си тръгва без аплодисменти.
Не като жертва, а като свидетел на време, в което оцелявахме повече, отколкото живеехме.
Левът остава в паметта не като число, а като мярка за прехода и една непреходна любов към живота, който живяхме до 2025 година…
НП/СК