Водата – този жизненоважен ресурс, който смятаме за даденост – е на път да се превърне в ключовия елемент, около който ще се оформят геополитическите конфликти на бъдещето.
Историята на човечеството е белязана от войни за територии, природни ресурси като нефт и газ, но водата има уникална особеност – тя е абсолютно незаменима. Нито едно същество, нито една цивилизация не може да оцелее без нея.
С нарастването на населението, изменението на климата и изчерпването на достъпните водоизточници, светът е изправен пред опасността водата да се превърне в причината за следващата голяма битка.
От изобилие към дефицит
Към днешна дата около 70% от повърхността на планетата е покрита с вода. Иронията обаче е, че само 2.5% от тази вода е прясна и годна за употреба, като по-голямата част от нея е заключена в ледници или подземни водоносни пластове.
За много региони прясната вода е ограничен и ценен ресурс. В страни като Египет, Индия и Саудитска Арабия, водата вече е по-ценна от петрола, а достъпът до нея е въпрос на национална сигурност.
С увеличаването на световното население и индустриализацията на нови региони, търсенето на вода нараства драстично.
Проблемът обаче е, че природата не може да осигури повече от наличното. В същото време климатичните промени усложняват ситуацията – суши, наводнения и екстремни метеорологични явления засягат равномерното разпределение на водните ресурси.
Региони, които някога са имали изобилие, сега изпитват остър недостиг, а битката за достъп до вода става все по-ожесточена.
Водните конфликти днес
Макар идеята за „водни войни“ да звучи като сценарий от дистопичен роман, подобни конфликти вече са реалност.
Река Нил, която тече през десет държави, е предмет на дългогодишни спорове между Египет, Судан и Етиопия.
Изграждането на Голямата етиопска ренесансова язовирна стена (GERD) предизвика сериозно напрежение, като Египет смята, че проектът застрашава жизненоважния ѝ воден ресурс.
Подобни конфликти се наблюдават и в Централна Азия, където страните около река Сирдаря и Амударя спорят за контрол върху водните ресурси.
Израел и Палестина също често влизат в спорове за достъп до подпочвените води в региона. Всяко от тези напрежения има потенциал да прерасне в истински военен конфликт.
Бъдещето: Когато водата стане оръжие
С увеличаването на глобалното затопляне и нарастващите водни кризи, водата може да се превърне не само в причина за конфликти, но и в стратегическо оръжие.
Държави или групировки, контролиращи водоизточници, ще могат да изнудват своите съседи или да ги поставят в уязвима позиция.
Това може да доведе до нарастващи напрежения, не само между страни, но и между региони в рамките на една и съща държава.
Идеята за водата като оръжие не е нова. По време на войната в Сирия, контролът върху река Ефрат беше използван като инструмент за натиск.
Подобни стратегии могат да станат по-разпространени, тъй като достъпът до вода става все по-несигурен.
Предупреждение от бъдещето
Водата е много повече от природен ресурс – тя е основата на живота. Сигналите за бъдещи водни конфликти вече са налице, но бъдещето не е неизбежно.
Човечеството може да избере дали водата ще бъде причина за разделение или за сътрудничество.
В свят, където достъпът до вода става все по-ограничен, отговорността на всяка държава, общност и индивид е да признае значимостта на този ресурс и да действа в посока на неговото устойчиво управление.
Ако не го направим, следващите големи битки няма да бъдат за територии или енергийни източници. Те ще бъдат за живота самия.
НП