Слънцето е основен източник на енергия за Земята, влияещ върху всеки аспект на живота на нашата планета.
От поддържането на жизнения цикъл на растенията до регулирането на климата и поддържането на атмосферните процеси, нашата зависимост от слънчевата светлина е абсолютна.
Но какво би се случило, ако изведнъж Слънцето „спре“ да свети?
Този въпрос, макар и хипотетичен и невъзможен от астрофизична гледна точка изглежда се задава на научни конференции все по-често.
Въпреки това стимулира въображението и предизвиква мисли за важността на слънчевата енергия за нашето съществуване.
Първите моменти
Ако слънцето изведнъж спре да излъчва светлина, не бихме усетили промяната веднага.
Слънчевата светлина отнема около осем минути, за да достигне Земята.
Така че, за около осем минути след „спирането“ на Слънцето, животът на Земята би продължил както обикновено.
Краткосрочни последици
След като последните лъчи светлина достигнат Земята, планетата би попаднала в пълна тъмнина.
Не бихме останали напълно без светлина, тъй като Луната и звездите биха продължили да светят благодарение на отражението на слънчевата светлина от техните повърхности, но тази светлина би била много слаба.
Термични ефекти
Слънцето е основният източник на топлина за Земята. Без него, средната температура на планетата би започнала да пада бързо.
В рамките на една седмица, температурата би спаднала под нулата в повечето места. След месец, глобалната средна температура би могла да достигне около минус 20 градуса по Целзий.
Екологични и биологични последици
Без слънчева светлина, фотосинтезата би спряла, което би довело до смъртта на растенията и, последователно, до прекъсване на хранителните вериги.
Животните, които разчитат на растения за храна, би трябвало да намерят алтернативни източници на храна или би умрели от глад.
Хората биха могли да оцелеят за известно време на базата на съхранени запаси от храна и енергия, но дългосрочното оцеляване би било критично затруднено.
НП