В страните, в които преобладаващата част от населението изповядва католицизма като Германия, Франция, Великобритания, Испания и т.н., се почива 4 дни (от петък до понеделник) от 29 март – Разпети петък до 1 април – Светли понеделник включително.
Празникът бележи края на Великденските пости (Lent), които започват от Пепелява сряда (Ash Wednesday) – през 2024 година на 14 февруари.
В много католически държави
също се боядисват и украсяват яйца, които след това се използват в множество различни игри.
Ловът на яйца (Egg Hunt) е една от най-популярните традиции, в която великденските яйца се скриват, а децата трябва да ги намерят.
Популярни са също и игрите с подаване на яйца, надбягване, докато балансираш яйца в лъжица и т.н. Изключително популярни са шоколадовите яйца.
Великденският заек е популярен символ на Католическия Великден и също се използва под множество различни форми в празнуването.
Западните и източните християни от векове
рядко празнуват Възкресение в един и същи ден. Понякога датите им се разминават с 35 дни, както беше през 2013 и 2016 г. Понякога съвпадат, както беше през 2017 г.
Сега разминаването е със седмица – католиците празнуваха на 17 април. Догодина пак ще бъде само седмица – западните християни ще празнуват на 9 април, източните на 16 април. През 2024 г. разминаването ще е огромно – 31 март за католици и 5 май за православни. През 2025 г. празникът ще е на 20 април за всички.
Всъщност западни и източни християни разбират по различен начин как да следват датите на библейските събития, след които се стига до Възкресение Христово.
Първопричината за разминаването
е юдейският празник Песах, който се определя от датата на първото пълнолуние след пролетното равноденствие през март. Песах започва в деня, в който се пада пълнолунието, независимо кой ден от седмицата е.
Библейските събития се разминават малко с календарните дни, защото според еврейската традиция следващият ден започва не на сутринта, а още след залез слънце на предния ден. Това ще рече, че Тайната вечеря се е състояла не в четвъртък вечерта, а в сряда срещу четвъртък през нощта.
Според библията в нощта на Песах Исус Христос вечерял с учениците си. На следващия ден бил разпнат. Възкръснал на третия ден след това.
Никейският събор през 325 г. решава, че Великден винаги ще се празнува в неделята след Песах.
Така се спазва действителният ход на събитията.