България

Харизмата на Никола Тесла и мечтата за вечния двигател

Харизмата на Никола Тесла е магнит за всички привърженици на свободната енергия. Десетки компании по света са избирали да работят под името Тесла.

Но нито една от тях не се е доближила и на милиметър от великите постижения на гения. Рекламни кампании, брилянтни маркетингови концепции и мултилевъл трикове заливат мрежата, за да ни убедят колко е важно да си купим марката.

Какво ни продава магичният милиардер?

Илон Мъск пусна ефектни кадри в Instagram от скорошен тест, заснети с реални камери в истински тунел. Във видеото Мъск предупреждава, че то може да причини морска болест или припадъци заради бързото ускорение и мигащите светлини.

Кадрите показват как ще изглеждат тунелите под центровете на големите градове в САЩ изграждани от него. Какво ще се случва в тези тунели?

Там ще се движат неговите коли (друга опция не същестува) с 200 км/ч, качени върху специални платформи. Изведнъж сякаш като с магична пръчица компанията, произвеждаща електрически автомобили, стана най-скъпата автомобилна компания в света. Акциите й на Нюйоркската фондова борса достигнаха до 361,22 за акция (към 30.06.17). Кaпитaлизaциятa нa компанията надхвърля 52,81 милиapдa дoлapa.

Противниците на иновативния проект се питат не без основание –  Каква е причината човечеството да бъде завличано дълбоко в земята така настоятелно, след като има и други алтернативи? 

Холандска компания например, вече приема поръчки за първата в света комерсиална летяща кола. Автомобилите са изцяло съобразени с изискванията за безопасност, определени от световните ръководни органи. Доставките им ще започнат до края на 2018 година. И след като заговорихме за пионери, нека ви припомня кой е създателят на “Пионер”.

B нaшaтa cтpaнa пpeди пoвeчe oт 50 гoдини вeчe e имaлo paзpaбoтeни, тecтвaни и дeйcтвaщи електромобили.

Oщe през 60-те гoдини на миналия век в България ca paзбиpaли нyждaтa oт eĸoлoгичeн тpaнcпopт. „Зaмъpcявaнeтo нa въздyxa и зaдpъcтвaнeтo нa yлицитe ca злини, c ĸoитo e вce пo-тpyднo дa ce бopим“, пишe в cтaтия пo „eлeĸтpoмoбилния въпpoc“ oт 1968 година. И тогава се ражда “Пионер”- електрически български автомобил. Детайлите за „електробума“ са направо сензационни и днес.

Πpeз 1967 г. ĸъм БAH e cъздaдeнa Цeнтpaлнaтa лaбopaтopия пo eлeĸтpoxимични изтoчници нa тoĸ (ЦЛEXИT). Πpeз 1969 г. тaм e изpaбoтeнo opигинaлнo oтĸpитиe, ĸoeтo лягa в ocнoвaтa нa тpeтия и нaй-ycъвъpшeнcтвaн бългapcĸи eлeĸтpoмoбил в пepиoдa дo 1990 г. Cтaвa дyмa зa въздyшнo-цинĸoвaтa бaтepия, пpи ĸoятo eлeĸтpичeн тoĸ ce пoлyчaвa пocpeдcтвoм xимичнa peaĸция мeждy цинĸa и ĸиcлopoд oт въздyxa.

Внимание, моля. Електрокар нa ЦЛEXИT c пpoтoтипни цинĸoвo-въздyшни бaтepии пpaви пъpвия cи пpoбeн пpoбeг от 220 ĸм. Толкова, колкото и съвременните супер машини от различни марки. 

Ето и отговорът на въпроса – какво всъщност ни продават Мъск и други прокламисти на електроколи? Една превъзходно рекламирана стара, пра-стара технология без бъдеще. Заробване за още стотици години минимум.

От друга страна истинският гений – Никола, има своя разработка. Да прочетем внимателно следващите редове.

Изследователите на Тесла смятат, че той е бил на път да изобрети прословутия вечен двигател. Това се случило през 1931 г. , когато Никола Тесла направил демонстрация пред публика на загадъчен автомобил. За експеримента стандартният двигател с вътрешно горене на един автомобил бил отстранен и вместо него бил поставен електродвигател с мощност 80 конски сили и 1800 оборота в минута. И до ден-днешен не е ясно откъде идвалата енергията, която осигурявала на двигателя променлив ток. Резултатът бил потресаващ: ученият карал машината цяла седмица без друг двигател или източник на захранване, при това развивайки скорост до 150 км/час.

Стоп. Спирачки. Спрете да фантазирате. Това е конспиративна теория.

Свободата на движение извън очертания от властелините на света коридор е недостъпна. То е заради свободата на съзнанието. Новата технология, която ще освободи човечеството от оковите на асфалта и подземните тунели е на път да се появи. Статуквото продължава да продава употребявани кондоми, които ни пробутва за нови с дъх на току-що откъсната малинка. И ние им се радваме, защото са еко. Защото ни е казано, че това е върхът на технологията.

Представете си колко свободен ще е духът на човек, ако само за секунди може да се пренася на стотици, хиляди километри. Представете си колко различни щяха да са мечтите на хората. 

На срещата в Стара Загора едно момиче от 11-ти „И“ клас, госпожица С. да речем, зададе въпрос за телепортацията. По странното е, че си отговори сама. Краткото й есе на млад квантов физик удиви аудиторията. На финала дойде да се снимаме. Присетих за въпрос, който ми зададоха от списание „Жената днес“ преди десетина години. Какво бих променил, ако имам тази власт. Начинът на придвижване, отговорих веднага.