Нашата галактика, известна като Млечния път, получава името си от уникалната гледка, която предоставя на наблюдателя.
В тази гледка има ивица светлина, която прилича на мляко, разлято по небето. Ето защо нашата галактика се нарича Млечен път.
Според древногръцката легенда, Хера, жена на Зевс, кърмила Херкулес – наполовина смъртния син на Зевс.
Обаче, когато рязко отдръпнала сина си от гърдата, капки мляко се разпръснали по небето, образувайки известната бяла пътека.
И как започва легендата…
Вдъхновени от тази история, гърците измислили термина „galaxias“, чийто корен произлиза от думата „gala“, означаваща мляко.
По-късно римляните адаптирали това название в „Via Galactica“, което се превежда като Млечен път.
Съвременният английски термин „млечен“, обозначаващ всичко свързано с млякото, следователно произлиза от думата „галактически“, намеквайки, че бялото вещество всъщност има небесен произход.
Но не само гърците и римляните са били вдъхновени от небесата. Древните египтяни са виждали Млечния път като богинята Нут, която пази Земята, а сред лакотите той е известен като „Пътят на духовете“.
Пътят на космическите птици
В балтийските култури това е „Пътят на птиците“, показващ пътя на прелетните птици, а в езика кечуа това е свещената река Маю. Китайците я наричат “Сребърната река“.
Учените смятат, че нашата галактика се е образувала преди около 13,6 милиарда години от първичен молекулен облак.
Състои се от много звезди, планети, прах и газ. Млечният път има спираловидна форма и диаметър около 100 хиляди светлинни години.
В центъра на галактиката има свръхмасивна черна дупка с маса приблизително четири милиона слънчеви маси.
Черната дупка упражнява силна гравитационна сила върху околните обекти, включително звезди и газ.