Пробуждането, Ловеч

Среща и прожекция на "Пробуждането. Можем ли да излъжем Матрицата" в Ловеч

Новини

Вижте кой от петте фенотипа на съня е вашият?

Това са петте фенотипа на съня, избрани от изследователите въз основа на данни от 5 милиона нощи на сън сред приблизително 33 000 души.

Въпреки че в проучването участват много фактори, изследователите идентифицират и някои тенденции, които помагат интуитивно да се разделят 5-те фенотипа на съня.

Прожекция и среща в ЛОВЕЧ - Читалище "НАУКА - 1870"
12 март 2025 от 18:00 ч.

ПРОБУЖДАНЕТО:
Можем ли да излъжем матрицата?

Филм на Стойчо Керев

Купете билети тук или от касите на читалището

Фенотип 1

Това, което смятаме за „нормален“ сън. При този фенотип хората получават около осем часа непрекъснат сън в продължение на поне шест дни подред.

Това е типът сън, препоръчан от Националния институт по здравеопазване и е най-често срещаният тип сън, открит от изследователите.

Фенотип 2

Хората спят непрекъснато около половината нощи, но спят само за кратки периоди от време в периоди от по-малко от три часа през другата половина.

Фенотип 3

Хората спят предимно непрекъснато, но сънят им прекъсва около една нощ всяка седмица. Прекъснатата нощ се характеризира с един период на относително дълъг сън от около пет часа и един период на кратък сън от по-малко от три часа.

Фенотип 4

Хората спят отново предимно непрекъснато. Но те преживяват редки нощи, в които дългите пристъпи на сън са разделени от събуждане по средата на съня.

Фенотип 5

Хората спят само за много кратки периоди от време всяка нощ. Този фенотип е най-редкият, открит от изследователите, и представлява изключително нарушен сън.

Изследването разкрива, че инструментите за проследяване на съня могат да помогнат за откриване на хронични и остри здравословни състояния чрез анализиране на преходите между идентифицираните фенотипове на съня.

Те предлагат по-задълбочен поглед върху здравето, отколкото традиционните показатели за съня сами по себе си.

Къде е проведено изследването?

Анализите са проведени в Катедрата по биоинженерство на Калифорнийския университет в Сан Диего в началото на годината.

Ръководители на проекта са професорите Шу Чиен, Джийн Лей, и професор Едуард Уанг в Катедрата по електротехника и компютърно инженерство в Калифорнийския университет в Сан Диего.

Това проучване е в сътрудничество с ръководителя на изследването в Калифорнийския университет, Сан Франциско, професор Ашли Е. Мейсън, практикуващ клиничен експерт по съня.

източник