Съдът на Европейския съюз постанови, че Обединеното кралство може едностранно да отмени Брекзит без разрешението на останалите 27 страни членки на Европейския съюз.
Съдиите от върховния съд на ЕС определиха, че това може да бъде направено, без да се променят условията на членството на Великобритания в Общността.
Как се стигна до делото в евросъда?
Група британски политици, които са против Брекзит, твърдеше, че Великобритания трябва да може едностранно да спре Брекзит, но против позицията им се обявиха от британското правителство и от ЕС.
Решението идва ден преди британските депутати да гласуват споразумението на премиера Тереза Мей за излизане от ЕС. Когато тя го сключи с Общността, беше одобрено от останалите 27 страни членки. Очаква се британските депутати да отхвърлят споразумението по време на гласуването в Камарата на общините. Тя е долната камара на британския парламент. .
Кореспондентът на Би Би Си в Брюксел изтъква, че определението на евросъда прави оставането в ЕС „реален, осъществим вариант“. Това може да „повлияе на няколко депутати“ за начина, по който да гласуват. Но той подчертава, че „много неща ще трябва да се променят в британската политика“.
Ще остане ли Великобритания в ЕС?
Генералният адвокат на Съда на Европейския съюз обяви през миналата седмица, че Великобритания трябва да може да промени мнението си относно излизането от ЕС. Неговото мнение не е правно обвързващо, но съдът в мнозинството от случаите се съобразява с неговия съвет.
Активисти за оставането на Великобритания в ЕС се надяват, че победата в техния юридически казус ще увеличи шансовете Брекзит да бъде отменен изцяло. Това може да се случи евентуално чрез друг референдум.
Днешното решение изпраща посланието, че британските депутати не са изправени пред избор между приемането на споразумението на Тереза Мей или излизане от ЕС без споразумение. Важно е да се зна, че „има други варианти и можем да спрем часовника“.
Делото в евросъда беше заведено от политици от различни партии в британския парламент.
news.bg