Митът и фолклорът на древните култури говорят за огромен цикъл от време с редуващи се тъмни и златни епохи.
Платон го нарича Голямата година. Повечето от нас са учили, че този цикъл е само мит, а златната епоха – просто приказка.
Русе, Доходно здание - зала "Европа"
16 октомври 2024 от 19:00 ч.
ПРОБУЖДАНЕТО:
Можем ли да излъжем матрицата?
Филм на Стойчо Керев
Научните доказателства по темата
Джорджо де Сантиляна, бивш професор по история на науката в Масачузетския технологичен институт (САЩ) е на мнение, че идеята за този цикъл се простира далеч отвъд Гърция и Индия.
В своята забележителна творба „Мелницата на Хамлет“, Де Сантиляна и съавторът Херта фон Дехенд доказват една шокираща хипотеза.
В митовете и фолклора на повече от тридесет древни култури се споменава за цикъл от време с дълги периоди на просветление, прекъснати от тъмните векове на невежеството.
Освен това показват, че той изглежда свързан или управляван от известен астрономически феномен – прецесия на равноденствието.
Подсказването от звездите
Всички знаем за двете небесни движения, които имат дълбок ефект върху живота и съзнанието.
Ротацията на Земята по оста й кара хората да се преминават от будно състояние в спящо такова и обратно на всеки двадесет и четири часа.
Тялото ни се адаптира към ротацията на Земята толкова добре, че произвежда тези редовни промени в съзнанието, без дори да смятаме процеса за забележителен.
Но в тези моменти става нещо извън нашето лично съзнание. Нещо, което е продиктувано от друг вид и той не е земен.
Второто небесно движение, наблюдавано от Коперник – въртенето на Земята около Слънцето, има също толкова значителен ефект за човешкото поведение и ниво на съзнание.
Ето защо философите на днешните времена говорят толкова често за настъпващата промяна.
Етапите на пробуждане
Нашият видим свят се пробужда за нов живот, напълно променя цвета и ритъма си, а след това се преобръща с всяко нарастване и отслабване на второто небесно движение.
Третото небесно движение, либрацията или прецесията на равноденствието е по-малко познато от първите две, но ако трябва да вярваме на древните култури, неговият ефект е еднакво преобразуващ.
Това, което прикрива влиянието на това движение, е неговата времева скала.
Подобно на еднодневката, която живее само един ден в годината и не знае нищо за сезоните, човешкото същество има средна продължителност на живота, която обхваща само 1/360 от около 24 000 годишния прецесионен цикъл.
Както посочват Джорджо и Херта, идеята за големия цикъл, свързан с бавната прецесия на равноденствието е била обща за многобройни култури преди християнската ера, но след това била загубена.
Уликите, които говорят
Нарастващото количество астрономически и археологически доказателства в наши дни предполага, че за настъпването на поредния променящ събитията цикъл да има сериозно основание.
По-важното е, че разбирането на неговите приливи и отливи и характерът на всяка епоха дават представа за бъдещето на цивилизацията.
Засега древните народи са на прав път. Изглежда има доказателства за загубена висша епоха в Египет, Месопотамия, Древна Индия и много преди тъмните векове.
После светът потъва в период, когато дори Гърция и Свещената Римска империя се сриват докато глада, чумата и бруталната инквизиция властваха над света.
И накрая – Ренесанса на научното знание помогна на хората да излезем от дълбините на тъмните векове.
Но по-важният въпрос днес е следният: Какво стимулира тези промени и какво можем да очакваме в бъдеще?
НП/2019