Всички ползватели на електронни услуги при размяна на съобщения да се съгласят автоматично всички снимки и видеа, които те изпращат, да бъдат обработвани с неясен механизъм и в нарушение на правото на шифроване на комуникацията, гарантиращо тайната ѝ.
Това готви Европейският съюз (ЕС), предупреждава организацията „Електронна граница България“ (ЕГБ).
През юни 2024 година Европейският съвет планираше гласуване, което да задължи всички доставчици на електронни услуги за размяна на съобщения да редуцират вграденото шифриране.
То гарантира тайната на кореспонденцията, докато алгоритъм решава дали изпращаните снимки или видео са със съдържание, което може да се определи като „сексуално посегателство срещу деца“.
Вотът не се състоя, защото голяма част от държавите в ЕС
бяха на мнение, че това не е ефективна мярка и съответно противоречи на хартата на ЕС, решенията на Европейския съд за човешки права и на GDPR рамката: Предлагат отпадане на минималните глоби за нарушаване на GDPR
Съгласно информация по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) става ясно, че официалната позиция на България е „за“ предложението, което е постигнато чрез намиране на работещ баланс, гарантиращ ефективното изпълнение на правомощията на правоприлагащите органи.
В същото време се уверява,
че ще има пълното зачитане на неприкосновеността на личния живот и основните права на всички засегнати страни, посочва ЕГБ.
Тези две твърдения са противоречащи – позицията трябва да е „против“, смята от ЕГБ и се аргументират така:
Предложението изисква потребителите на електронни услуги на приложения като WhatsАpp, Signal, Viber, Telegram и други подобни, да се съгласят тяхното съдържание – снимки и видео, да бъде обработвано и разглеждано по неясен механизъм от частен субект, за да може да използват тази услуга.
Според GDRP хартата за основни права на ЕС и други правни рамки, не е валидна форма на съгласие, а е по-скоро форма на принуда.
За да бъде изпълнено такова условие,
за използващите шифриране от край до край доставчици на електронни услуги би означавало изработката на механизъм за прекъсване на този процес.
Това обаче отваря много врати за неоторизиран достъп, за нарушаване на правата на личната кореспонденция, фирмената, военната и държавни тайни.
Жертвите на сексуално насилие многократно са подчертали голямото значение на каналите за поверителна комуникация.
Въвеждането на автоматизирано наблюдение в реално време обаче би лишило жертвите на насилие именно от тези безопасни пространства за обмен на информация и поверителна комуникация с адвокати и терапевти.