Преди хиляди години са изчезнали маите – една от най-развитите цивилизации в света. Най-после тайната на изчезването им може да бъде разкрита.
Норвежката SIDE3 разказва за нови открития на археолози и учени, които може да помогнат за разкриването на тайната на изчезването на цивилизацията на маите.
Те са имали високо развита култура, астрономия, архитектура и математика и са едни от първите, започнали да строят градове. Но защо са изчезнали?
Отговорът може би е на дъното на езеро в днешно Мексико, ако се вярва на статия, публикувана в престижното списание „Science“.
Изучавайки седиментни скали на дъното на езерото Chichankanab, учените са получили потвърждение на теорията, че маите може би са станали жертва на продължителна и катастрофална суша.
Количеството валежи е намаляло драстично. Годишните обеми на валежите са спаднали наполовина в сравнение с нормата.
Сушата продължила повече от 100 години. Понякога валежите са били 70% под нормата. Това било катастрофа за земеделците, а именно със земеделие се занимавали маите.
Учените пробили дълбока дупка в земята и я анализирали слой по слой, получавайки информация за валежите, температурата и даже за замърсеността на въздуха. За климатолозите това е обичайна техника.
Изследователите се надяват, че изследването ще помогне на археолозите да разберат как сушата е повлияла на древната цивилизация.
Находката се вписва в редица нови открития за културата на маите, появили се в последно време.
Новата, революционна технология показа, че цивилизацията на маите е била много по-голяма, отколкото се смяташе досега.
Тази находка е обявена за най-значимата в познанията ни за цивилизацията на маите през последните 100 години.
„Сега са намерени цели градове, за които преди не е било известно нищо,“ – каза в интервю за „National Geographic“ Албърт Лин, изследовател и режисьор на документални филми.
SIDE3