Въпросът какво се намира отвъд границите на човешкото възприятие вълнува умовете на учени и мислители от векове.
Ние виждаме света чрез нашите сетива, които са ограничени само от това, което можем да видим, чуем, помиришем, вкусим или докоснем.
Русе, Доходно здание - зала "Европа"
16 октомври 2024 от 19:00 ч.
ПРОБУЖДАНЕТО:
Можем ли да излъжем матрицата?
Филм на Стойчо Керев
Но какво ще стане, ако нашият свят е само малка част от една по-сложна и многоизмерна реалност?
Представете си
Представете си свят, който е напълно двуизмерен, населен с плоски форми. В този свят няма дълбочина, има само дължина и ширина.
Сега помислете как тези двуизмерни същности биха възприели посетител от третото измерение?
За тях това би било напълно неразбираемо явление и те биха могли да видят само част от него – само тънка линия, пресичаща тяхната равнина. Третото измерение би било нещо невъобразимо за тях.
Нашата реалност
Нека пренесем това в нашата реалност: живеем в триизмерен свят, но какво ще стане, ако посетител от четвърто или пето измерение иска да погледне в нашия свят?
Ще можем ли да го осъзнаем, видим или почувстваме? Или съществуването му ще остане скрито, извън способността ни да възприемаме?
През годините се появиха хипотези, че по-високите измерения могат да обяснят необясними явления – от паранормална активност до срещи с извънземен разум.
Това може да е причината такива явления да са толкова трудни за записване, възпроизвеждане или дори убедително доказване. Те може да са извън нашия триизмерен свят.
Висшите измерения
Висшите измерения не са просто концепции от научната фантастика. Във физиката и математиката те играят важна роля и са необходими за обяснение на някои теории, като теорията на струните, която изисква до 11 измерения, за да работи.
Учените предполагат, че Вселената първоначално е имала цели 11 измерения, от които са ни известни само три пространствени и едно времево.
Идеята, че интелигентните същества могат да обитават тези висши измерения и да посещават нашия свят от време на време, става все по-популярна.
А тук ли са наистина?
Но дори и да съществуват, намирането им или осъществяването на контакт представлява съвсем различно предизвикателство поради ограниченията на нашето възприятие.
Ами ако сетивата ни са просто прозорец, който разкрива само малка част от цялата реалност?
Може би бъдещите изследвания ще революционизират нашето разбиране за Вселената и ще ни позволят да надникнем отвъд границите на познатото.
Засега можем само да гадаем и да си представяме какви тайни се крият в многоизмерни пространства извън нашето възприятие.
НП