Новини

Създадоха компютър с човешка мозъчна тъкан

Няма компютър, който да е толкова мощен и сложен, колкото човешкия мозък. Ключът към успеха на мозъка е ефективността на неврона да служи едновременно като процесор и устройство с памет, за разлика от физически отделените единици в повечето съвременни компютърни устройства.

Това е довело до множество опити да се намери начин технологията да имитира нашата биология. Ново изследване решава да преобърне представата ни за мозъка, като компютър, като буквално го превърне в такъв.

Прожекция и среща в Пафос, Кипър - Атикон Мултиплекс Пафос
5 май 2025 от 19:00 ч.

ПРОБУЖДАНЕТО:
Можем ли да излъжем матрицата?

Филм на Стойчо Керев

Началото на революцията

Екип, ръководен от инженера Фън Гуо от университета на Индиана в Блумингтън, интегрира жива мозъчна тъкан с електроника. Създаденият компютър се нарича Brainoware и работи. 

Човешки плурипотентни стволови клетки са били принудени да се развият в различни видове мозъчни клетки, които се организираха в триизмерни мини-мозъци, наречени органоиди, пълни с връзки и структури.

Внимание уловка

Това не са истински мозъци, а просто структури от тъкани без нищо подобно на мисъл, емоция или съзнание. Те са полезни за изучаване на това как мозъкът се развива и работи, без да се рови в истински човек.

Brainoware се състои от мозъчни органоиди, свързани с масив от микроелектроди с висока плътност, използвайки вид изкуствена невронна мрежа, известна като резервоарно изчисление.

Електрическата стимулация транспортира информация в органоида, резервоара, в който тази информация се обработва, преди Brainoware да изплюе своите изчисления под формата на невронна активност.

“Нормален” комютър все пак има

За входните и изходните слоеве се използва нормален компютърен хардуер. Тези слоеве трябваше да бъдат обучени да функционират с органоида, като изходният слой чете невронните данни и прави класификации или прогнози въз основа на входа.

За да демонстрират системата, изследователите дадоха на Brainoware 240 аудио клипа от осем мъжки говорителя, издаващи японски гласни звуци, и го помолиха да идентифицира гласа на един конкретен индивид.

Бъдещето

След обучение само за два дни, Brainoware успя да идентифицира говорещия със 78 процента точност.

Все още има значителни ограничения, включително въпроса за поддържането на органоидите живи и здрави и нивата на консумация на енергия на периферното оборудване.

Но имайки предвид етичните съображения, Brainoware има значение не само за компютрите, но и за разбирането на мистериите на човешкия мозък.

Изследването е публикувано в Nature Electronics