Роскосмос и НАСА работят заедно по мисия до планетата Венера, която да разкрие загадките и да търси там живот, съобщи в. „Дейли мейл“. Мисията „Венера-Д“ ще се състои от орбитиращ и спускаем апарат.
Орбитиращият апарат трябва да работи поне три години, а спускаемият – едва няколко часа. Международен екип от учени, който определя основните задачи на мисията, трябва да предаде доклада си до края на месеца.
София – хотел “Хемус”, зала “Преслав”
12 октомври 2024 г.
Как да управляваме успеха с НЛП похвати
Курс на Стойчо Керев
Проектът се разработва повече от 10 години. Съветският съюз изстреля няколко сонди към Венера от началото на 60-те години на миналия век до средата на 80-те години.
НАСА се включи в проекта преди три години, по покана на Русия. Венера е малко по-малка от Земята, но има подобна маса. Тя е втората най-близка планета до Слънцето, като орбитата й е на 108 млн. км от него. Една пълна обиколка около Слънцето Венера прави за 225 дни.
Един ден на Венера е колкото 243 земни дни. Плътната токсична атмосфера на Венера се състои предимно от въглероден двуокис и азот, с облаци от сярна киселина. Смята се, че тази атмосфера е допринесла за парниковия ефект, който прави планетата толкова негостоприемна. Температурите там достигат почти 480 градуса Целзий.
Източник: БТА