„Оумуамуа“ е първият известен междузвезден посетител, преминал през Слънчевата система. Този факт бе отбелязан от десетки уважавани учени по света.
Откакто Space Explored за първи път започна да докладва за „Oumuamua“, обектът с дължина четвърт миля премина отвъд орбитата на Плутон и сега е на път да напусне външната Слънчева система.
Изследователи от Смитсоновия център за астрофизика на Харвард предизвикаха вълни в основните медии, след като публикуваха статия, в която се твърди, че „Оумуамуа“ може да е имал изкуствен произход.
Това подхранва спекулации, че обектът може да е бил изпратен умишлено в близост до Земята от извънземна цивилизация.
Тази теория
се основава неговото неочаквано повишаване на скоростта независимо от гравитационното влияние на Слънцето. Това все още смущава изследователите дори днес.
Не сме научили много за междузвездния обект от откриването му през 2017 година. Едно нещо обаче е сигурно. Обектът пътува бързо, или казано на друг език, движи се много бързо.
Всъщност, когато Оумуамуа беше най-близо до Земята
той се „търкаляше“ през вътрешната Слънчева система със 196 000 мили в час (87,3 километра в секунда), според НАСА.
Това е над 3 пъти по-бързо от средната скорост на астероид от главния пояс и 109 пъти по-бързо от средната скорост на куршум, но само 0,017 процента от скоростта на светлината. В случай, че се чудите това е точно така, според науката.
Въпреки това, почти 7 години по-късно, „Оумуамуа“ тъкмо напуска външната част на Слънчевата система.
Къде е посетителят?
В момента обикаля Плутон, покривайки разстояние от над 2 832 000 мили (4 557 662 км) на всеки 24 часа.
Но пък няма да излезе напълно в междузвездното пространство още 2 години. Сега учените и изследователите са объркани.
Остава само да се спекулира, с малко данни, какъв е бил космическият посетител, докато се отдалечава все повече и повече от погледа ни.
НП