„Приберете децата си от детските градини и училищата, изберете раждане вкъщи… Става дума за оцеляването на вашия народ и за освобождаването на вашата страна“, пише в пост в Телеграм, видян над 70 000 пъти, цитиран от АРД.
Друг пост в канал, близък до „Граждани на райха“, призовава децата да се обучават вкъщи, „за да не бъдат изложени на държавната индоктринация“.
В други публикации в социалните мрежи детските ясли се определят като „концентрационни лагери“, а училищата – като места за „промиване на мозъци“.
Посланията
Това е само малък откъс от публикациите в 1700 групи в Телеграм и 370 канала, близки до „Граждани на райха“, проучени от журналисти от АРД.
Както установяват те – инфлуенсърите, разпространяващи конспиративни теории, първо засягат привидно неполитически теми като раждането и възпитанието на децата, преди да започнат да отправят екстремистки послания.
Макар „Граждани на райха“ да са по-скоро разнородна група, има нещо, което ги обединява – недоверието спрямо германската държава и нейните институции.
„Затова те се опитват да се изолират на всички нива“, казва пред АРД политологът Ян Рантйе. А репортерите на BR са успели да се свържат и със семейство, укрило раждането на детето си от държавата.
Без свидетелство за раждане и без съученици
Лена, чието име е променено от съображения за сигурност, е родена вкъщи, без помощта на акушерка.
След което родителите не ѝ извадили свидетелство за раждане, както се изисква по закон. Те са поддръжници на идеология, която е разпространена в средите на „Граждани на райха“ – майката е убедена, че ако регистрира детето си, ще го продаде.
Тя иска Лена да живее като „свободен човек“, т.е. да не ходи на детска градина, на училище или на прегледи при детски лекар.
Осемгодишното момиченце е изостанало в развитието си, що се отнася до четенето, писането и смятането. Майката, цитирана от АРД, казва: „Искахме да видим какво човече ще стане, щом не е толкова повлияно от обществото“.
Родителите на Лена са поддръжници на „Кралство Германия“ – една от най-многобройните групи „Граждани на райха“.
Германската държава в продължение на пет години не знаела нищо за съществуването на Лена, докато някой от съседите не се обърнал към службите за закрила на децата.
Делото по игнорирането на задължението за ходене на училище още върви, казват родителите.
Те са наясно, че всеки момент пред вратата им може да застане представител на службите за закрила на децата и да вземе Лена.
След която тя би попаднала в приемно семейство или в дом. Дете може да бъде взето от службите, ако съдът прецени, че – ако остане в семейството – ще бъде под заплаха и без шансове за развитие, е уточнил за АРД берлинският съдия Рюдигер Ернст.
Как растат децата на „Граждани на райха“
Лена не е единственото дете, израснало в паралелния свят на „Граждани на райха“. В Тюрингия, например, се знае за съществуването на много деца, които нямат свидетелство за раждане и не ходят на училище, потвърждават пред АРД представители на местните власти.
От Службата за закрила на децата в Тюрингия отбелязват пред журналистите, че тези деца имат нужда от особено внимание, тъй като техните права са много ограничени. Те растат изолирани, рано се индоктринират.
Родителите им отказват
да ги водят на лекар, на зъболекар и да им правят ваксинации. Някои от децата нямат здравна застраховка.
Няма данни за това колко други деца живеят като Лена – тъй като „Граждани на райха“ регистрират само децата си, за които някой е съобщил. За другите деца в тези среди не се знае нищо конкретно.
„Няма учители, които евентуално да забележат синините“, казва пред АРД експертът по тероризма Феликс Щайнер.
„Децата растат с чувството, че живеят във враждебен свят, което представлява огромно натоварване.“
А колкото повече трае конфликтът
с държавата, толкова по-трудна ще е реинтеграцията на екстремистите в обществото. Експертката по екстремизма Даниела Маркман сравнява „Граждани на райха“ със секта.
„Това е живот, изпълнен с противоречия. Разумът често се изключва“, заявява тя пред АРД. Експертката изтъква, че социалните контакти са решаващи за завръщането на изолираните деца в обществото, но става много проблематично, когато такива контакти липсват и децата познават само света на „Граждани на райха“.