СК: Добър ден, професор Филипов. Много хора са обсебени от идеята за извънземен живот. Вие сте посветили голяма част от живота си на изследвания в тази област. Има ли живот на Луната?
Професор Филипов: Добър ден. Въпросът за живота на Луната е наистина голяма загадка. Руснаците и американците на спират да спорят под чаршафите кой, какво да взема от Луната?
Прожекция и среща в ЛОВЕЧ - Читалище "НАУКА - 1870"
12 март 2025 от 18:00 ч.
ПРОБУЖДАНЕТО:
Можем ли да излъжем матрицата?
Филм на Стойчо Керев
Купете билети тук или от касите на читалището
Тя е един от най-близките ни космически съседи и е обект на огромен интерес не само от учените, а и от военните.
Но, вижте…Въпреки многобройните мисии и изследвания, до момента не сме открили доказателства за съществуването на живот там.
СК: Значи според вас, Луната е напълно безжизнена?
Професор Филипов: Вижте сега, понастоящем, да, няма данни за наличието на живот на Луната. Луната има много неблагоприятни условия за живот.
Липсва атмосфера, температурните колебания са екстремни, а радиацията е много висока. Всички тези фактори правят оцеляването на живи организми изключително трудно.
СК: Все пак, има ли някакви теории или хипотези, които допускат възможността за живот там?
Професор Филипов: Разбира се, науката винаги оставя място за нови открития и хипотези. Една от по-спекулативните теории е, че под повърхността на Луната може да има микробиален живот, подобен на този, който откриваме в екстремните условия на Земята.
Например, в ледени каверни или в скални цепнатини, където условията може да са по-благоприятни. Но това са само хипотези, които изискват по-нататъшни изследвания.
СК: Какво би трябвало да направим, за да потвърдим или опровергаем тези хипотези?
Професор Филипов: Вижте сега…Необходимо е да изпратим още мисии, които да могат да извършат детайлни изследвания на повърхността и подземните структури на Луната.
Китайците чувам ще тръгват отново натам. Американците се ослушват, но руснаците могат да изненадат всички.
Чуват, че се факусират на роботизирани мисии с пробовземачи и анализатори на място. Както и потенциално екипажни мисии, които да могат да провеждат по-комплексни експерименти.
Сега…много се работи за новите технолигии да навлезат в полето на Луната. А това ще ни позволяват да изследваме космоса по начини, които преди не са били възможни.
СК: В такъв случай, каква е вашата прогноза за бъдещето на изследванията на Луната?
Професор Филипов: Честно казано…вярвам, че в следващите десетилетия ще станем свидетели на значителен напредък в изследванията на Луната.
Международното сътрудничество, развитието на нови технологии и усилените усилия на частния сектор ще доведат до нови открития.
На последната конференция говорихме за възможността за живот не само на Луната, но и на други небесни тела в нашата слънчева система.
СК: Професор Филипов, благодаря ви.
Професор Филипов: Благодаря и аз.