Новини

Не сме готови за еврото. Казват го от Европейската комисия

България продължава да не отговоря

на условията за влизане в еврозоната и Европейската комисия няма да я препоръча и в годишния си доклад за 2022 г. Това става ясно от документа, приет от изпълнителния орган на ЕС в сряда.

Затова пък Хърватия, другата държава, която се намира в чакалнята за еврото, валутно-обменния механизъм ERM II, изпълнява всички условия и може да очаква добри новини в началото на юли, когато се предвижда да бъде взето окончателното решение да стане 20-ата държава в еврозоната от 1 януари 2023 г.

Русе, Доходно здание - зала "Европа"
16 октомври 2024 от 19:00 ч.

ПРОБУЖДАНЕТО:
Можем ли да излъжем матрицата?

Филм на Стойчо Керев

Купете билети

Според доклада за сближаване на държавите,

които още не използват общатата валута, България не отговаря на два от петте критерия за въвеждане на еврото – не е съобразила изцяло законодателството си с изискванията на Европейската централна банка (ЕЦБ) и не може да гарантира стабилност на цените.

В доклада е записано,

че: само Хърватия и Швеция отговарят на критерия за ценова стабилност; всички държави членки изпълняват критерия за публичните финанси, с изключение на Румъния, която е единствената държава членка, обект на процедура при прекомерен дефицит.

България и Хърватия са двете държави членки, които изпълняват критерия за обменния курс, както и че България, Хърватия, Чехия и Швеция изпълняват критерия за дългосрочните лихвени проценти.

България изпълнява критериите

за стабилни и устойчиви публични финанси, за стабилност на валутните курсове и за дългосрочни лихвени проценти.

Не изпълнява обаче критерия за ценова стабилност заради високата инфлация и националното законодателство в областта на паричната политика не е напълно съвместимо с европейското.

Трите изпълнени от България критерия 

са: престой от поне две години в чакалнята на еврозоната (от 10 юли 2020 г.), гарантиращ стабилност на валутния курс, нивото на дългосрочната лихва, което не трябва да е по-високо от 2% от лихвите на трите държави с най-стабилни цени и липса на процедура за прекомерен дефицит, заведена от Европейската комисия.

Докладите за сближаване на държавите, които още не са въвели еврото, излизат на две години, така че следващият ще бъде публикуван в средата на 2024 г., освен ако България по-рано не обяви, че е готова да въведе еврото и не поиска от Европейската комисия да я оцени извънредно.

Това вече е правено от други държави, сред които Латвия, през 2013 г. – последната държава, допусната в еврозоната.

България заяви желание да се присъедини

към еврото на 29 юни 2018 г., като се обвърза с извършването на редица реформи, за да подготви законодателната си база в съответствие с изискванията и да довърши реформите за промяна на законодателството в областта на прането на пари, несъстоятелността и надзора над банковия и небанковия финансов сектор, както и да подобри управлението на държавните фирми.

Целият доклад на Европейската комисия може да видите тук.

Докладът на Комисията за конвергенцията за 2022 г. оценява напредъка на седемте страни, които още не са въвели еврото – България, Румъния, Хърватия, Чехия, Полша, Унгария и Швеция.