Най-мощната магнитна буря за последните години се разрази на Земята във вторник, съобщиха учени от обсерватория Лебедев.
Очакваше се тя да предизвика проблеми в радиовръзките и да продължи около 10 часа до късно вечерта.
По-чувствителните хора бяха посъветвани да си мерят кръвното и да са готови да вземат нужните лекарства.
Супермагнитната буря, предизвикана от Слънцето е най-мощната от 2 години и е впечатляващо събитие.
---
Това заяви Сергей Богачев, главен научен сътрудник в руската лаборатория за рентгенова астрономия на Слънцето.
Заявлението потвърждава и сигнала приет от „Лаборатория Лебедев“, която наблюдава активността на Слънцето.
Силата ѝ се определя като трето ниво от 5-степенната скала. Буря от 5-а степен е изключително рядка – веднъж на 10-20 години.
Най-уязвими са хората със сърдечно-съдови проблеми и хипертониците. Възможни са кризи, главоболие и виене на свят. От бурята се очакват полярни сияния.
Най-мощната досега геомагнитна буря е регистрирана през 1859 г. От 28 август до 2 септември се появяват много петна по Слънцето.
Има интензивни полярни сияния в района на екватора и пускащи искри телеграфни проводи.
В края на март тази година имаше 3 мощни слънчеви изригвания.