„Един народ, който има съзнание, култура, писменост, наука, непременно ще има светла и трайна бъднина!“ Васил Друмев
Първи ноември е общобългарски празник на историческата памет
и на националното ни самочувствие, отстоявано с години и десетилетия. Принос за това имат стотици и хиляди знайни и незнайни книжовници.
София – хотел “Хемус”, зала “Преслав”
12 октомври 2024 г.
Как да управляваме успеха с НЛП похвати
Курс на Стойчо Керев
Наставници и просветители, борци за национално освобождениие, вдъхвали вяра в собствените сили на народа за трудностите, пред които пътят на историята ги изправял неведнъж.
Ето какво ни казаха учениците
от Националната Априловска гимназия в Габрово, създадена през 1835 година, през 2016 година.
„Денят на народните будители възниква в трудното време на душевна разруха и национална покруса след неуспеха в Първата световна война.
Сринатият възрожденски идеал за мнозина вещае разпадане на националната ни ценностна система. В такъв момент българите избират историческия опита да ги води.
Те се вглеждат в най-светлите имена
на българското духовно минало. Търсят съприкосновение с онези, които в трудно и безперспективно време с мощта на своята мисъл възстановяват равновесието и духовния уют на българите.
Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, Св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги С. Раковски,
Васил Левски, Христо Ботев,
Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание. Всички те заслужават днес имената им да бъдат изказани на глас.
Първи ноември е онзи ден,
в който спокойно можем да седнем и да обърнем поглед назад, в десетилетията, във вековете и да помислим за миналото, за да видим не само празника, но и символа.
Символът на вярата, символът на спомена за миналото, което ще проправи пътя на бъдещето, символ на онова, което стои точно пред нас, но върху което ние така и не се замисляме.
И най – вече да ни накара да си спомним, да се поучим, да се преклоним и да подражаваме, да продължаваме и никога да не забравяме.
Поклон пред паметта на всички светци, възрожденци, революционери, творци, борци и герои.
„Будител“ има санскритски корен
буда, който означава зрящ, буден. Това ни дава основание да приемем, че званието будител имат честта да носят всички учители, „зрящи” духовни водачи, изковаващи от слово най-мощното оръжие.
Да добавим и думите на руския учен акад. Дмитрий Лихачов:
„Плътта на българската държава създаде Аспарух, нейния дух – Кирил и Методий, Черноризец Храбър, Йоан Екзарх.
И чуждите завоеватели не можеха да поробят тази държава на духа, защото в защита на българския народ в плътен строй застанаха писмеността, езикът, литературата…и българскте учители.“
Днес празнуваме като отдаваме почит на всички просветители. Но през 1945 г. честването на празника е отменено от комунистическия режим.
Въпреки това традицията остава запазена в паметта на българския народ. В много селища на България този ден се отбелязва неофициално.
Например в района на град Пирдоп на този ден учениците от началните училища изработват фенерчета с изписани букви от българската азбука, осветени отвътре и дефилират пред обществото на селището облечени тържествено, в много случаи с народни носии.
След дълго прекъсване, със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-тото Народно събрание, на 28 октомври 1992 г., се възобновява традицията на празника.