Нови доказателства показват, че йога практиките и медитацията променят нашата ДНК. Проучване на Уисконсинският университет в Мадисън потвърди генетични промени в тестваните субекти след само един ден медитация.
Хората са показали намалени нива на възпалителни гени, което показва, че са повишили способността си да се възстановяват от физически стрес.
Кой заяви това откритие?
Изследванията, направени от института по „Медицина на ума и тялото Бенсон-Хенри“ и от Медицинския център „Бет Израел Диконес“, също установяват, че йога практиките и медитацията могат да променят нашата генетична експресия.
Когато участниците практикували медитация, изследователите виждали точно обратното на това, което се случва по време на бягство или битка.
Гените, свързани с енергийния метаболизъм, функцията на митохондриите, секрецията на инсулина и поддържането на теломерите, били включени.
А гените, участващи във възпалението − изключени. Тези промени били потвърдени с кръвни проби, взети преди и след практиките.
Да повярваме ли?
Ефектите били още по-трайни и дълбоки при дългосрочно медитиращите. Друго проучване показва, че тези практики могат дори да коригират ДНК увреждането.
Изследователите обясняват, че когато човек е изложен на стресиращо събитие, се активира симпатиковата нервна система − системата, отговорна за реакцията „битка или бягство“.
Това, на свой ред, увеличава производството на молекулата, наречена ядрен фактор капа В (NF-кВ), която регулира експресията на нашите гени.
Говорят учените
Водещият изследовател Ивана Бърик твърди: „Ползите за здравето от практикуването на йога или медитация започват на молекулярно ниво и могат да променят начина, по който генетичният ни код функционира“.
Тези дейности оставят това, което ние наричаме молекулярен подпис в нашите клетки. Това отменя ефекта от стреса или безпокойството върху тялото ни и променя начина, по който се експресират нашите гени.
Обнадеждаващо е да се види нова наука,
която подкрепя божествения план и ни дава практически безкрайни възможности да променим нашата реалност и дори нашата физическа, генетична експресия.
„Сънувах, че съм пеперуда, която лети в небето и се събудих. Сега се питам дали съм човек, който мечтае да бъде пеперуда, или пеперуда, която мечтае да бъде човек? „, казва китайският философ Джуандзъ.
НП