Римският император Юстиниан използва крепостта за защита на империята от нахлуващите славянски племена. Но какво остава срикто от очите на историята
Асеновата крепост
се намира над Бачковския манастир, който в миналото е разчитал на нейната защита и покровителство. Траките я изграждат като непристъпна в началото на прохода свързващ Тракия с Беломорието.
Римският император Юстиниан използва крепостта за защита на империята от нахлуващите славянски племена.
През IX век тя е преустроена от Византия,
за да охранява Беломорския проход и да осигури византийската граница в този район, разказва вестник Стандарт.
През Средновековието крепостта се превръща в укрепен град с цитадела (замък), в която е живеел управител, назначаван от владетелите и на България, и на Византия.
Най-значителен разцвет бележи
по времето на цар Иван-Асен II, който изгражда и допълнителна защитна стена. В знак на уважение към делото му, по-късно тя е преименувана на Асенова крепост, а град Станимака, на Асеновград.
Разкрити са основите на феодалния замък, съдържащ комплекс от жилищни сгради, домашна църква, две водохранилища и крепостна кула.
Под замъка се намира двор
с добре запазената двуетажна църква „Света Богородица Петричка“ – шедьовър на християнската средновековна архитектура.
Твърди се, че западната й кула е пристроена по-късно от кръстоносците Крепостта е унищожена и опожарена през XV век от синовете на султан Баязид.
Легендата
На Бъдни вечер един странник се приютил до черквата при крепостта. Той видял тайнствени светлини да струят от храма и богомолци.
Те били облечени в одежди от отминали векове, да припяват химни във възхвала на Христос. А когато се чуло последното „Амин“, светлините угаснали.
Преданието през вековете е, че това е била последната служба на отец Антимос, който попаднал под Господния гняв, тъй като съкратил литургията и седнал на празнична трапеза в нарушение на поста.
След като прекалил с ястията, сърцето му се пръснало, а Бог го наказал в продължение на 500 години да служи същата литургия, но по каноните на вярата.
НП