Половината от световното население изповядва религии, поддържащи реинкарнацията.
В много култури съществуват книги на мъртвите, описващи пътуването на душата след смъртта.
Русе, Доходно здание - зала "Европа"
16 октомври 2024 от 19:00 ч.
ПРОБУЖДАНЕТО:
Можем ли да излъжем матрицата?
Филм на Стойчо Керев
По-известна сред тях е Тибетската книга на мъртвите
Хора, завърнали се от прага на смъртта, разказват за преживяванията си по начин, поразяващо сходен с описания в книгата.
Съществуват много данни, до голяма степен потвърдени, за спомени от предишни прераждания.
Популярното, но противоречиво приемано явление контактьорство започва да получава значителна научна подкрепа. В сериозни научни изследователски институти като Принстън, например, връзката с нематериални същности е изучавана.
Душата според тибеската философия
Съществува „душа“, която устоява на смъртта на физическото тяло и се преражда в друго тяло, като по този начин се оформя континуум.
Да, подобни твърдения имат смисъл в науката, базирана на съзнанието, но само ако мислим душата като „квант“.
Тибетската книга на мъртвите
е забележителна като представа за живота и смъртта, които формират континуум от преживявания и уроци.
Според тази картина съществуват пътеки, наричани бардо, някои от които извеждат към живите, а други – към следсмъртните състояния.
Животът и смъртта се разглеждат като една последователност, състояща се от различни преходи „смъртта е в живота, животът е в смъртта“.
Съзнанието като първооснова на съществуващото е Дхармакая
Трансцедентната архетипна сфера е наречена Самбхогакая, а светът на проявлението и опита – Нирманакая.
Движението през световете след края
Първото бардо е раждането. А второто – животът от детството през зрелостта до момента точно преди смъртта, който е третото бардо.
Четвъртото бардо е начало на пътуването в смъртта, начало на серията от възможности, разкриващи се пред душата, оцеляващия „аз“, която напуска тялото.
В четвъртото бардо се появява ясната светлина на чистото съзнание, Дхармакая. Ако душата разпознае тази светлина, тя бива освободена от колелото на кармата и от необходимостта да се преражда отново.
Петото бардо в смъртта съответства на второто в живота: тук душата се среща първо с мирно настроените, а после с гневните богове – демони или асури – с формите на архетипния свят, Самбхогакая.
Ясната светлина е замъглена по пътя
Но тези които я разпознаят вече не отиват до абсолютно освобождение от кармичното колело на самсара, проявеният свят, а до нирвана в нематериалната форма на Самбхогакая.
Респективно неуспехът извежда в шестото бардо – пътят на самсара.
Шестото бардо е бардото на прераждането. Духът е пропуснал възможността да се отъждестви с чистото съзнание или с архетипния трансцедентен свят на Самбхогакая.
Всичко, което му остава е светският път на реинкарнацията
В зависимост от кармата, той се преражда в една от шестте локи (места), включващи Рая, Ада и Земята, докато кармичният дълг не бъде изплатен или не се натрупа кредит.
След шестото бардо душата трябва да се въплъти във физическа форма, Нирманакая, в която може да натрупа единствено нова карма.
И така движението през вечността продължава да захранва нашата светла душа.
НП/ Амит Госвами