Изтрезняването никога не е внезапно.
То не идва с фанфари, нито с празнични речи. Идва бавно, като главоболие след дълга нощ, в която истината е била отлагана с още една чаша надежда.
Българският народ преминава през такъв момент. Не катастрофален, но необратим. Години наред живяхме в състояние на колективна упойка.
Обещанията се редуваха, страховете се подхранваха, а реалността се размиваше зад думи като „стабилност“, „няма алтернатива“, „така е навсякъде“.
Удобни формули и неудобни истини
Удобни формули, които приспиват съвестта и обездвижват волята. Изтрезняването започва тогава, когато тези формули спират да действат.
Когато човек се събуди и разбере, че не е уморен от живота, а от лъжата. Че не е беден на възможности, а на честни отговори.
Днес в България се усеща точно това. Няма еуфория, няма и истерия. Има нещо по-опасно за всяка система – трезв поглед.
Трезвият поглед не крещи
Той наблюдава, сравнява и помни. Започва да свързва събитията, да задава въпроси без емоционален шантаж, да разпознава манипулацията дори когато е облечена в „загриженост“.
Изтрезняването е болезнено, защото руши илюзии. Руши представата, че някой отвън ще ни оправи. Че проблемите са временни. Че „след още малко“ всичко ще се нареди от само себе си.
Истината е по-сурова и по-освобождаваща. Нищо няма да се нареди, ако не бъде подредено. От хора, които вече не се страхуват да виждат ясно.
Свежият дъх
Народ, който изтрезнява, престава да бъде лесно управляван Той не се води по лозунги, а по последици. Не се впечатлява от спектакъл, а от резултат.
Не вярва на думи, които не са подкрепени с действия. Това плаши властта повече от всеки протест.
Защото изтрезняването не е момент. То е процес. И веднъж започнал, не може да бъде спрян с шум. България е в такъв процес.
Тих, неравномерен, понякога противоречив, но реален. И точно в това се крие надеждата.
Не в обещанията за светло бъдеще, а в способността да гледаме настоящето без упойка. Изтрезняването на един народ не е краят на илюзиите.
То е началото на отговорността. И тепърва ще разбираме какво ни се случи в тази така рекламирана 2026 година…