Ако се върнете назад 41 000 години, до последната ледникова епоха, вашият компас ще сочи юг вместо север.
Това е факт, защото за период от няколкостотин години магнитното поле на Земята се е сменило.
Учените твърдят, че такива смени стават често откакто съществува планетата. И понякога са с продължителност стотици хиляди години.
С огромни маси от скали, които периодично се издигат и падат надолу навътре в планетата ни. Това може да накара магнитното поле да се обърне и полюсите да разменят местата си.
Мнението на учения
Това би могло да повлияе на магнитното поле и да предизвика объркване, пише Паула Коелемейър от Университета Оксфорд. Тя е учен, част от екипа изследователи на последното проучване на магнитното поле на нашата планета.
Екипът достигнал до откритието чрез изучаване на сигнали от някои от най-разрушителните земетресения в света.
Почти 2000 мили под краката ни, 270 пъти по-надолу от най-дълбоката част на океана, е началото на ядрото на Земята. То представлява течна сфера от разтопено желязо и никел.
4000 градуса под Земята
На тази граница между ядрото и скалната мантия температурата е почти 4000 градуса. На мантийната страна на тази граница солидна скала в продължение на милиони години постепенно преминава, задвижвайки тектониката на плочите.
Те карат континентите да се движат и да променят формата си. От страната на ядрото течността и магнетизираното желязо се завъртат с енергия, създавайки и поддържайки магнитното поле на Земята, което защитава планетата.
След особено голямо земетресение цялата планета вибрира като звънец. Измерването на тези колебания на различни места може да покаже как варират те в рамките на планетата.
100 пъти по високо от Еверест
Горната част на ядрото има два големи региона, където сеизмичните вълни пътуват по-бавно, отколкото в околните райони.
Всеки регион е толкова голям, че би бил 100 пъти по-висок от връх Еверест, ако беше на повърхността на планетата.
Тези региони оказват значително влияние върху динамиката на мантията. Те влияят и върху това как сърцевината се охлажда, което променя потока във външното ядро.
Химичният състав на тези части на мантията ги кара да се държат като мехури в лампа от лава.
Заключението на Колемейър
Това означава, че те се нагряват и периодично се издигат към повърхността, преди да се охладят и да се пръснат върху сърцевината.
Подобно поведение би променило начина, по който се извлича топлина от повърхността на ядрото в продължение на милиони години. Това би могло да обясни защо магнитното поле на Земята понякога се обръща.
Фактът, че полето се е променило толкова много пъти в историята на Земята, предполага, че вътрешната структура, която познаваме днес, може да се е променяла в различни периоди.
НП/ автор Паула Колемейър, Оксфордски университет