Новини

Земята ни губи кислород. Умира ли планетата?

Учени установиха, че атмосферата на Земята губи кислорода си. Нивото на необходимия за живота газ е намалял с 0,7 процента през последните 800 000 години.

До зараждането на живота на нашата планета кислородът е отсъствал в нейната атмосфера. След появата на цианобактериите неговата концентрация започва да се увеличава. Последните няколкостотин милиона години съдържанието на газове във въздушната обвивка на планетата оставаше на стабилно равнище. Изследователите провериха нивото на концентрация на кислорода в атмосферата през последните няколкостотин хиляди години, анализирайки образците лед, взети от Гренландия и Антарктида. В тях се съдържат мехурчета, които съхраняват информацията за състава на въздуха в миналото. Учените определиха съотношението на изотопите от кислород и азот и изясниха, че количеството на необходимия за живота газ е намаляло с почти един процент.

На живо в кино "Люмиер", София от 19:00 на 3 октомври 2024

Живот след смъртта

Среща разговор - Оксана Хорват-Станчева, Христо Нанев, Вълко Чобанов, Джорджия, Георги Гюров

Купете билети сега
или на касите на НДК

Учените предлагат няколко обяснения. Първо, увеличението на скоростта на ерозията е могло да засили окислителните процеси. Второ, ако не се разглежда антропогенното изменение на климата, то през последните няколко милиона години средната температура на хидросферата е намалявала и в резултат океаните са могли да разтворят в себе си повече кислород.

Източник: БГНЕС