Керамична плочка със символи от шестото хилядолетие преди Христа е открита от археолози в Нова Загора.
Символите на плочката са огледални, издълбани са и от двете й страни. Според експертите те не представляват пиктограми, а са протописменост, предшествала създаването на писмеността.
Но новата находка е по-стара от тях и други подобни в Европа най-малко с 1000 години. Тепърва ще се правят опити за тълкуване на символите върху нея. Предполага се, че те носят календарна или обредна информация.
Плочката ще попълни колекцията на Регионалния исторически музей – с радост сподели археологът Николай Сираков, директор на музея, съобщава кореспондента на вестник Труд Росица Николова.
Още по темата тук