България

Днес е триумфът на националното единство

Съединението на България, отбелязано на 6 септември 1885 г., е едно от най-забележителните събития в българската история.

То е символ на стремежа на българския народ към свобода, национално единство и независимост след пет века османско владичество.

Русе, Доходно здание - зала "Европа"
16 октомври 2024 от 19:00 ч.

ПРОБУЖДАНЕТО:
Можем ли да излъжем матрицата?

Филм на Стойчо Керев

Купете билети

Това събитие не само променя политическата карта на Балканите, но и утвърждава България като значима сила в региона.

Исторически контекст

След Освобождението от Османската империя през 1878 г., на Берлинския конгрес големите европейски сили налагат разделението на българските територии.

Санстефанският мирен договор, подписан след Руско-турската война, предвижда създаването на една голяма България, но Берлинският конгрес поставя друга реалност.

Тогава територията на страната е разделена на Княжество България (със столица София), васално на Османската империя, и автономната област Източна Румелия (със столица Пловдив), която също е под османския сюзеренитет. Сюзеренитет е властта на дадена държава над друга такава, която съществува под формата на васал.

Тази несправедлива подялба предизвиква недоволство сред българите и поражда стремеж за обединение.

Подготовка и осъществяване на Съединението

Още от първите години след разделението на България на две, идеята за съединение започва да набира сила.

Българските патриоти и интелектуалци осъзнават, че обединението е не само естествен стремеж, но и историческа необходимост.

В Пловдив и други градове в Източна Румелия се организират комитети, водени от Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК), който цели постигането на съединение с Княжество България.

На 6 септември 1885 г. планът е осъществен. Военни отрядите на майор Данаил Николаев, заедно с цивилни патриоти и подкрепата на местните комитети, извършват мирен преврат, сваляйки властта на генерал-губернатора на Източна Румелия.

Областта е обявена за обединена с Княжество България, а княз Александър I Батенберг веднага приема това решение, макар да е изправен пред международен натиск.

Международният отзвук и Сръбско-българската война

Съединението не е посрещнато с ентусиазъм от големите европейски сили. Русия, която по това време подкрепя княз Александър Батенберг, е против действията му, тъй като нарушават статуквото, наложено на Берлинския конгрес.

Великите сили се опасяват, че този акт ще наруши баланса на силите на Балканите и ще предизвика нови конфликти.

Най-остра реакция има от страна на Сърбия. Цар Милан I, страхувайки се от укрепването на българската държава, обявява война на България през ноември 1885 г.

Сръбско-българската война се оказва кратка, но решителна. Въпреки че българската армия е по-малобройна и с по-малко ресурси, българите успяват да победят сърбите в ключови битки, като тази при Сливница.

Успехът на българската армия доказва на Европа, че новата обединена България е сила, с която трябва да се съобразяват.

Значение на Съединението

Съединението на България е не само политически акт, но и израз на националния дух и воля за единство.

То показва, че когато един народ е обединен около обща кауза, той може да постигне забележителни успехи, въпреки външния натиск и международните интриги.

Съединението също така поставя началото на нов етап в развитието на България. След него, страната започва бързо да укрепва своята независимост, както икономически, така и политически.

Победата в Сръбско-българската война засилва националното самочувствие и вдъхновява следващите поколения българи да продължат борбата за национално обединение.

Пример за решителност

Съединението на България е пример за решителност, патриотизъм и сила на волята. Това събитие остава символ на единство и национална гордост, което продължава да вдъхновява българите и днес.

На 6 септември България чества не просто едно историческо събитие, а триумфа на националната идентичност и дух, който продължава да гори в сърцата на българите.

НП/СК