Учени от Университета на Ватерло и Университета на Британска Колумбия откриха това, което те наричат “космически бъг“ – аномалия в огромния мащаб на Вселената, която не отговаря на теорията на относителността на Айнщайн.
Общата теория на относителността „предсказа“
съществуването на черни дупки и стана основа за GPS технологията. Но, както се оказва, в мащаба на галактическите купове, простиращи се на милиарди светлинни години, гравитацията изглежда не се подчинява на законите на Айнщайн.
„Изглежда, че самата гравитация вече не е напълно съгласувана с теорията на Айнщайн“, каза възпитаникът на университета Ватерло Робин Уен.
Изследователите установиха,
че гравитацията в много големи мащаби е с около 1% по-слаба от предвидената от теорията на относителността на Айнщайн.
Това откритие е направено чрез анализиране на данни за космическия микровълнов фон – остатъчна радиация от Големия взрив.
Учените използват тези данни, за да надникнат в най-ранните етапи на Вселената. Изследователският екип създаде модел, базиран на общата теория на относителността, и сравни неговите прогнози с действителни наблюдения.
И тук откриха несъответствие
Моделът не съответства на наблюденията на далечната Вселена. Но когато изследователите коригираха теорията на Айнщайн, за да отчетат 1% гравитационен дефицит, техният модел започна да съответства по-точно на наблюденията.
Тази корекция от 1% може да направи огромна разлика, сочейки към необходимостта от преосмисляне на теорията на Айнщайн.
Нещо повече, това може да помогне
за разрешаването на някои от най-големите мистерии на космологията, като например напрежението на Хъбъл, несъответствие между измерванията на скоростта на разширяване на Вселената в различни региони на космоса.
„Напълно възможно е да не разбираме гравитацията в по-голям мащаб“, каза професорът по физика Валерио Фараони, който не е участвал в изследването.
Той вярва, че за разрешаването на такива космологични мистерии е необходимо да се мисли извън кутията.
Учените продължават да изучават нови данни, получени с помощта на съвременни инструменти като спектроскопия на тъмна енергия (DESI).
Изследователите се надяват да разберат дали аномалиите в гравитацията и тъмната енергия са свързани и дали общата теория на относителността в крайна сметка трябва да бъде коригирана.