Трусове от 4 до 4.5 са регистрирани на 150 км от остров Малта. Земетресението е усетено много слабо в островната република. Екперти от EMSC казаха, че причината е мощно раздвижване на Апулийската субплоча. Други сведения на този етап не могат да бъдат дадени. Сеизмолозите се фокусират върху намирането на логично обяснение, което да внесе яснота за зачестилите трусове с висока амплитуда, информират от агенцията.
Русе, Доходно здание - зала "Европа"
16 октомври 2024 от 19:00 ч.
ПРОБУЖДАНЕТО:
Можем ли да излъжем матрицата?
Филм на Стойчо Керев
Земетресение от 6.5 по Рихтер удари Италия в 7.40 местно време. В десетки села в района на Перуджа разрушенията са ужасяващи според очевидци. Норча е от най-силно пострадалите. Няколко агенции определиха труса като много силен и се колебаеха в силата на земетресението. Италианските експерти и европейската сеизмологична агенция дадоха оценка на труса 6.5 по Рихтер. Това е поредният силен трус в района. Усетен е в столицата Рим и цяла централна Италия. Вторичните трусове са от 4 до 4.5 по Рихтер.
Първи снимки от домовете на пострадалите:
Последния трус от района на Перуджа е с магнитут 4 по Рихтер. Италиански сеизмолози очакват затихване на силните трусове. Властите са обезпокоени от мащаба на разрушенията. Те се случват в същия район, където удари трус със сила 6.9 от края на август 2016 година.
Основната причина за силната земетръсна активност в Центалните Апенини е колизията (сблъсъка) на Апулийската субплоча с Апенините. Тази колизия започва преди около 25 млн.години и продължава и до днес. Важно е да се отбележи, че геодиномичната обстановка, в която се развива земетръсния процес следва билото на Апенините. Това се диктува от условията на разтягане, в които се намира сеизмоактивната зона.