Може би трябва да забравим това,
което си мислихме, че знаем за ДНК. Учените откриха нова, скрита структура в човешката ДНК.
Оказва се, че нашето ДНК пази стара тайна. Популярната двойна спирала, с която ние тълкуваме ДНК структурата, не е единственият начин, по който тя функционира.
На живо в кино "Люмиер", София от 19:00 на 3 октомври 2024
Живот след смъртта
Среща разговор - Оксана Хорват-Станчева, Христо Нанев, Вълко Чобанов, Джорджия, Георги Гюров
Купете билети сега
или на касите на НДК
За първи път екип от учени
е идентифицирал нова структура, която прилича на усукан възел от четири въжета.
Въпреки факта, че изследователите отдавна смятат, че тази структура (наречена i-мотив) може да съществува, никога не е била открита в живи човешки клетки.
„I“ означава „интеркалация“, която е химичен термин за пластова структура.
Структурата се състои от четири
направления на ДНК, свързани по един особен начин. Откриването на i-мотива вътре в живите клетки показва, че най-вероятно играе важна роля в клетъчната биология.
В двойната спирала азотните бази на аденин (А) образуват двойки с тиамин (Т), докато цитозин (С) прави същото с гуанин (G).
Тези основи са структурирани една върху друга, усуквайки се на два реда глюкоза и фосфат, които формират елегантно стълбица под формата на двойна спирала.
Тази структура играе определяща роля
в синтезата на протеините, отбелязват водещи експерти от сериозни научини издания и институти в Европа и САЩ.
„Много е вероятно геномите във всички клетки на нашето тяло да формират i-мотиви в даден момент от времето.“ казва Марсел Дингер, молекулярен биолог в Института за медицински изследвания на Гарван в Сидни, Австралия, който ръководи изследването.
За откриването на i-мотива учените използват фрагмент от антитяло, способно да разпознава и прилепва специфично към i-мотивите форми.
Все още се знае малко за неговата функция
и значение, но изглежда, че докато двойната спирала е преобладаващата структура, най-разпространеният начин ДНК да съхранява информацията си, съществуват и други модели.
Тяхната роля може да бъде определяща за контрола на заболявания, смятат експертите.
НП/2021