Палеонтолози от Оксфордския университет откриха във Великобритания вкаменели останки от стволови клетки на растения на 300 млн. години. Откритието е направено в Ланкашир и Йоркшир. Учените са наблюдавали клетки с различни размери, което показва, че намерената тъкан е била в стадий на растеж.
Клетките от образувателната тъкан са функционален аналог на стволовите клетки у животните. Те са частично или напълно недиференцирани и способни на продължително клетъчно делене. Клетките са малки по размер и протоплазмата изцяло ги изпълва. Вакуолите им са изключително малки, цитоплазмата им не съдържа диференцирани пластиди (хлоропласти и хромопласти), въпреки че те присъстват в рудиментарната си форма на пропластиди. Клетките от образувателната тъкан са разположени нагъсто без междуклетъчни кухини. Клетъчните им стени са много тънки.
София – хотел “Хемус”, зала “Преслав”
12 октомври 2024 г.
Как да управляваме успеха с НЛП похвати
Курс на Стойчо Керев
Изкопаемата растителна тъкан е наречена Radix carbonica. Организацията на стволовите клетки в нея не прилича на нито една от известните меристеми. Според специалистите корените на растенията в древността са се отличавали един от друг много повече, отколкото в наше време.
Източник: Тема